top of page

pe 21. syysk.

|

Euran Urheilutalo

AIDA 2 Pool Eura

AIDA 2 Pool seikkailu Eurassa

Ilmoittautuminen on suljettu
Katso muut seikkailumme
AIDA 2 Pool Eura
AIDA 2 Pool Eura

Aika & paikka

21. syysk. 2018 klo 19.00 – 22. syysk. 2018 klo 19.00

Euran Urheilutalo, Eurantie 45, 27500 Eura, Finland

Lisätietoa

AIDA2 Pool vapaasukellus seikkailulla opitaan vapaasukelluksen perustaidot ja -tiedot hengitystekniikasta ja rentoutumisesta räpylöillä sukeltamiseen ja paineentasaukseen. Seikkailu koostuu teorialuennoista, allasharjoituksista ja tentistä. Kurssimateriaali on englanniksi, mutta opetus on Suomen kielellä. Kouluttajana kurssilla toimii Kristian Mäki-Jussila ja avustajana Henrietta Kivijärvi.

Seikkalun jälkeen oppilaalla on valmiudet turvalliseen vapaasukellukseen ja sukellustaitojen harjoittelemiseen. Seikkailun lopuksi AIDAn vaatimukset hyväksytysti suorittaneille oppilaille myönnetään AIDA2 Pool-vapaasukelluskortti, joka on vaatimuksena monilla sukelluskeskuksilla ympäri maailmaa vapaasukellustoimintaan osallistumiseen. Pool kortin voi päivittää Aida2 Freediver kortiksi suorittamalla avovesiosuudet meidän avovesikurssilla tai jonkun muun Aida kouluttajan kanssa missä päin maailmaa tahansa.

Vaatimuksina AIDA2-Pool seikkailuun osallistumiseen on 18-vuoden ikä (16 vanhempien suostumuksella) ja 200 metrin uimataito sekä 300 metrin uimataito perusvälineillä (maski, snorkkeli ja räpylät). Aiempaa kokemusta vapaasukelluksesta ei tarvita eikä myöskään muita kursseja esim. AIDA1. AIDA2 Pool kortin saamiseksi tulee suorittaa allasvaatimukset sekä tentti, joka perustuu kurssin osallistujille sähköisesti jaettavaan aineistoon.

Allasharjoituksissa tarvitset sukelluksen perusvälineet (maski, snorkkeli ja räpylät) ja uima-asun, vedenpitävän ajanottokellon, painoja, sekä märkäpuvun. Märkäpuku olisi hyvä olla kurssilla etenkin hengenpidätysharjoituksissa jolloin paikallaan kelluessa tulee helposti kylmä. Uimahallin veden lämpötila on 23-24 astetta joten riittävän lämmin märkäpuku (n. 3mm) on oltava. Jos sinulta puuttuu jokin näistä varusteista niin ilmoitathan meille mahdolliset puutteet hyvissä ajoin ennen kurssia. Meillä on jonkin verran varusteita joita mielellään lainaamme oppilaille.

Kurssin hinta on 150 € (sis alv 24%) mikä sisältää luentomonisteet, AIDA2 Pool-kortituksen sekä kouluttajien matkakulut.

Ilmoittautumis- ja peruuntumisehdot : Sitovat ilmoittautumiset osoitteessa www.freefallfinland.com/ilmoittautuminen. Kurssille mahtuu 8 oppilasta ja paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Peruutukset viimeistään maanantaina 17.9.2018. Viimeisen peruutuspäivämäärän jälkeen tehdyistä peruutuksista veloitetaan puolet kurssimaksusta.

Lisätiedot ja kysymykset: AIDA instructor, Kristian Mäki-Jussila, kristian.makijussila@gmail.com, 040-9613798

Aikataulu :

Perjantai

21.9.2018 19.00-21.00 Teoria 1 (Eurantie 45, 27500 Kauttua)

Lauantai 22.9.2018

0 9.00-12.00 Allas 1 static (Eurantie 45, 27500 Kauttua)

12.00-13.00 Lounas (omakustanne)

13.00-17.00 Teoria 2 + tentti

17.00-19.00 Allas 2 pituussukellus

Tervetuloa aloittamaan matka kohti vapaapudotuksen ihmeellistä maailmaa!

/Kristian /Freefall Finland

Jaa tämä tapahtuma

bottom of page